YANA feat. oly. – Somewhere Else

___________________________________

DL / 9 Września 2020

‘Somewhere Else’ to najnowszy singiel pochodzącej z Gdańska artystki działającej pod pseudonimem YANA. Dotychczas YANA dzieliła się wyłącznie muzyką instrumentalną, łączącą cechy nowoczesnej klasyki i ambientu. Tym razem jednak artystka dodała do swojej muzyki tekst i zaprosiła do współpracy oly. – wokalistkę o wyjątkowym głosie i osobowości, mającą już w dorobku dwa albumy: ‘Home’ (2015) oraz ‘Rzeczy których nie mówię kiedy jestem dorosła’ (2018). 

Wymowa tekstu i muzyki w „Somewhere Else” jest bardzo osobista. Jednak proces tworzenia utworu – już na późniejszym etapie, współpraca z oly., która przymusowo musiała odbywać się jedynie za pomocą internetu, kondycja świata i ludzi podczas tej dziwnej i trudnej wiosny mijającej w odosobnieniu – to wszystko przyczyniło się do nadania nowego wymiaru wcześniej napisanym słowom. Owo tytułowe „gdzieś indziej”, w zderzeniu z otaczającą rzeczywistością, stało się odpowiedzią na marzenie o życiu pozbawionym strachu i pełnym nadziei. 

“Głos oly., jej muzyka i wszystko, czym się otacza, zachwyciło mnie już wiele lat temu, jeszcze na studiach. W wynajmowanym przeze mnie mieszkaniu stało pianino, a w mojej głowie świtała już myśl, że chcę tworzyć autorską muzykę i że ta potrzeba jest niezwykle silna. Upłynęło trochę czasu i dziś mogę z niekrywaną radością podzielić się piosenką, którą stworzyłyśmy razem w trudnych czasach domowej izolacji. Jestem niezwykle szczęśliwa, że oly. zgodziła się na tę współpracę i swoim głosem oraz nieprzeciętną wrażliwością tchnęła życie w napisane przeze mnie słowa. Cieszę się także, że piosenka, której szkic powstał jeszcze zimą, w pewnym sensie dojrzała w obliczu okoliczności, w jakich przyszło nam ją tworzyć.”YANA

„Nasza współpraca z YANĄ zaczęła się wiosną. Uwięzione w swoich domach, na dwóch krańcach Polski, nie mogłyśmy się spotkać, porozmawiać na żywo. Ale YANA napisała piosenkę tak poruszającą, że ani odległość, ani nasza krótka znajomość nie były w stanie przeszkodzić jej dalszym losom. ‘Somewhere Else’ to opowieść, w której każdy znajdzie część siebie – tę niecierpliwą, tęskniącą, ale też pełną nadziei. Jestem ogromnie wdzięczna za tę niezwykłą przygodę w świecie YANY.’oly.