Vincent  – Stany

___________________________________

Album / 25 Listopada 2022

Pierwsza płyta długogrająca Vincenta – trójmiejskiego wokalisty, pianisty i producenta. Album to zbiór osobistych historii i związanych z nimi emocji opisanych za pomocą odrębnych kompozycji. Cofamy się na osi czasu życia artysty i wkraczamy w intymny świat obrazujący jego stany życiowe, głownie dotyczące duszy i najważniejszego istnienia wewnątrz: ‘JA’. Vincent otwiera się przed słuchaczem, prezentując historię Stanów od tych najmroczniejszych, do najbardziej szlachetnych. W przypadku tych pierwszych, jawa przeplata się ze snem, dzień z nocą, zagubiony bohater szuka wyrazu swojego nieszczęścia i pyta o dalszą drogę.

Zmiana nadchodzi niejako w połowie słuchania krążka, następuje wyczekiwane rozjaśnienie, pojawia się uczucie wraz z nadzieją na lepsze samopoczucie, utwory mają coraz bardziej pozytywny wydźwięk aż przeobrażają się w zupełnie jasne i wzniosłe Stany.

Starannie zbudowana warstwa brzmieniowa obrazuje emocje, o których śpiewa Vincent. Muzycznie od początku płyty towarzyszy mu duszny, ciężki i tajemniczy nastrój, co oddają obszerne partie chóralne, rozedrgane dźwięki gitar i rytmicznie lawirujące syntezatory. Jednak tuż po Interludium:Tabu nastrój zdecydowanie uspokaja się i stopniowo rozjaśnia. Jest to część zdecydowanie bardziej minimalistyczna, oddychająca. Podstawą nastrojowości są tutaj dźwięki pianina oraz elektronika wdelikatniejszej odsłonie – odzwierciedlająca lekkość i długo wyczekiwaną radość z życia.

„Pomysł powstania płyty zrodził się kiedy uświadomiłem sobie, że chcę zmierzyć się ze swoimi przeżyciami z przeszłości. Jednym z nich była głęboka depresja, której doświadczyłem na przestrzeni ostatnich lat i której stan dotkliwie zapamiętałem. Czułem, że potrzebuję oczyścić się z tego co mnie spotkało i opowiedzieć swoją historię o drodze, którą przebyłem. Powstały melodie i teksty, które odzwierciedlają te Stany”. – Vincent

Tracklista:

[1] Prolog
[2] Tabu
[3 ]Sam
[4] Żarty
[5] Staram się
[6] Interludium: Tabu
[7] Bliskość
[8] Ulotne
[9] Więcej
[10] Hymnus


Muzyka: Vincent
Słowa: Karola Arczewska
Produkcja: Maciej Milewski, Maciej Kuc, Marcin Wincenciak
Produkcja i miks [7]: Leon Krześniak
Miks i mastering: Maciej Milewski
Gościnnie: Joanna Bieńkowska – skrzypce
Anna Prusińska – altówka
Maria Szagżdowicz – wiolonczela
Zdjęcia i projekt okładki: Natalia Klimza